Tertemiz plajları ve doğanın bahşettiği nimetler ile Marmara takımadalarının en güzeli olan Avşa İstanbul’a yakın konumu nedeniyle özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Çınar, Tavşanlı ve Altınkum koyları en çok ziyaret alan yerler oluyor.

Bilinen en eski adı Afousia olan bölgede Neolitik Çağ’dan Osmanlı’ya kadar birçok dönem görülmüş. Çanak çömlekler, Roma kapları, mezar stilleri, amphoralar, yazılı kitabe parçaları, Bizans mimarisine özgü evler, Osmanlı ve Roma mezarlıkları günümüze gelen en nadide eserlerdendir. Bu zenginlik adanın pek çok millete ev sahipliği yaptığını gösterir.

17. yüzyılda yapılan Meryem Ana Manastırı Rumlar adayı terk etmeden önce Hristiyan din adamları için sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Türkeli ve Yiğitler köyü daha sonra Türklerin yerleşim yerleri olmuştur. İstanbul’a benzeyen geleneksel yapısı ile yabancılık çekmeyeceğiniz bölgede su sporları, doğa gezileri ve çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Denizi ve güneşi gün geçtikçe tatilcilerin de ilgisini çekiyor.