Avşa’ya Nasıl Gidilir?

Avşa’ya Nasıl Gidilir?

Marmara Denizi’nin ortasında bir tatil adası Avşa’ya ulaşım deniz yolu ile sağlanıyor. İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten kalkan deniz otobüsü, vapur ve feribotlarla bölgeye ulaşmak mümkün. Ayrıca farklı şehirlerden gelenler en iyi alternatifle uçak, otobüs ve kendi araçları sayesinde İstanbul’a ulaşıp buradan tatillerinin startını verebilirler.

Avşa’ya Erdek üzerinden gitmek daha kolaydır. Yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculuk yaparsınız. İstanbul’dan gidecekseniz yaklaşık 3 saat süren yolculuğunuz sonunda bölgeye ulaşırsınız. Her iki noktadan da günde yaklaşık 6 sefer düzenlenmekte. Yenikapı ve Bostancı İDO seferlerini tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca Ömer Kaptan, Yener Ciner, Öz Kaptan  ve Yavuz Naz gemileri Tekirdağ’dan adaya gelmek isteyenlerin alternatifi olabilir.

Hafta sonları ek seferlerle daha rahat edeceksiniz. Şarköy ve Karabiga mevkilerinden de deniz motorlarına binebilirsiniz. Onlarca ulaşım noktası olan Avşa’ya gelmeden önce verdiğimiz İDO linkine tıklayarak yerinizi önceden ayırtabilirsiniz.

http://www.ido.com.tr/

Vapur ile ulaşım

Uçakla

Avşa’ya uçak ile direkt gelemezsiniz. Öncelikle İstanbul ve Tekirdağ’da bulunan havaalanlarına iniş yapan seferleri kontrol etmeniz lazım. Bu iki şehre geldikten sonra adaya varmak daha kolay olacak.

Atatürk Havalimanı Bakırköy’de bulunuyor. THY, Onur Air ve Atlas Jet firmalarının seferlerini kullanarak gelirseniz sonrasında Yenikapı’ya ulaşıp oradan İDO ile yolculuk yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 buçuk saat sonra adaya varmış olacaksınız. Ancak çok fazla sefer yapılmadığını bilmeniz ve zamanında iskeleye yetişmeniz gerekir.

Sabiha Gökçen’den ise daha rahat gelmeniz mümkün. Pendik’ten Bostancı’ya gelirken İETT, metro ve minibüs hatlarını kullanabilirsiniz. Haydarpaşa tren istasyonundan artık sefer yapılmadığı konusunda sizi uyarmak isteriz. Havataşlar da bir diğer alternatifiniz olabilir. Bostancı iskelesine geldikten sonra da motorlarla Avşa’ya ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri ile ilgili detaylı bilgi için linklerimizi kontrol edin.

Uçak ile ulaşım

Otobüsle

Avşa Marmara’nın bir adası olduğu için otobüsle gelmeniz mümkün değil. Sonuç olarak bir deniz taşıtını kullanmak zorundasınız. İstanbul’a seferleri olan Anadolu, Metro, Kamil Koç, İstanbul Seyahat, Nilüfer, Pamukkale, Ulusoy ve Varan gibi firmalardan yararlanabilirsiniz.

Harem, Ataşehir ve Esenler otogarlarında indiğinizde firma servisleri ile Yenikapı ve Bostancı’ya ulaşabilirsiniz. Servis yok ise minibüs ve taksilerden yararlanabilirsiniz. İDO’nun düzenlediği seferler ile Avşa’ya gelebilirsiniz.

Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz gibi ilçelerden gelecekseniz minibüsler ile Tekirdağ’a ulaşıp iskeleden kalkan gemilere ve feribotlara binebilirsiniz.

Erdek tarafından ise 2 saatlik bir deniz yolculuğu sonrasında adada olursunuz. Bandırma’dan Erdek’e 25 dakikada ulaşabilir; motorlardan yararlanabilirsiniz. Erdek’ten ulaşım daha kolay sağlanmakta.

Otobüs ile ulaşım

Kendi Aracınızla

Kendi arabanız ile Avşa’ya gelmeyi düşünüyorsanız adaya yolculuk yapabileceğiniz en yakın iskelelerden birinde aracınızı bırakabilirsiniz.

Ankara’dan geldiğinizde 5 saatlik bir yolculuk sonrası Anadolu yakasındaki Bostancı iskelesine ulaşıp oradan İDO motorlarına binebilirsiniz. Daha uzak şehirlerden gelecekseniz bir gün dinlenip tatil planınızı daha rahat yapabilirsiniz. Ayrıca biletinizi önceden almış olur; yaz mevsimindeki yoğunlukla uğraşmazsınız. Yenikapı ve Saraybosna iskelelerinden de motorlar kalkıyor.

Ankara, İzmir, Balıkesir ve Bursa’dan önce aracınızla Bandırma’ya gelebilir; 22 km sonra Erdek’e ulaşabilirsiniz. Arabanızı da taşıyabilen motorlar iki saat gibi kısa bir sürede sizleri adaya ulaştırırlar. Gestaş Erdek Gemisi bu firmalardan biri.

Edirne ve Kırklareli gibi batı illerimizden ise Tekirdağ’a vardıktan sonra yine arabanızı da taşıyabilen feribotları kullanabilirsiniz. 2 saat sonunda adaya ayak basmış olursunuz.

Kendi aracınız ile ulaşım